Korkowa osłona uli dla pszczół

2

Ule korkowe to innowacyjne podejście do hodowli pszczół, które sprzyja zdrowiu pszczół, zapewniając jednocześnie wszystkie zalety nowoczesnego pszczelarstwa. Dzikie pszczoły miodne zazwyczaj kolonizują dziuple drzew - puste przestrzenie pozostawione w drzewach przez dzięcioły, grzyby lub inne wypadki. Te zagłębienia mają grube, szorstkie ściany i zwykle mają około 40 litrów objętości. Najczęściej wykorzystywanym materiałem jest w tym wypadku korek ekspandowany choć występuje użycie także korka technicznego. W Portugalii często można także spotkać tzw. cylindryczne ule korkowe z kory dębu korkowego.

 
Ule korkowe naśladują te na drzewach tak bardzo, jak to możliwe. Naturalna, pozbawiona dodatków okładzina z korka zapewnia izolacyjność czterech cali drewna, a jednocześnie ma niewielką wagę. Szorstkie ściany wewnętrzne zachęcają pszczoły do powlekania domu propolisem wzmacniającym odporność. Niewielki rozmiar ula jest idealny do wspierania zdrowia pszczół, co potwierdzają badacze tacy jak Thomas Seeley .

 

            

 

Ule korkowe mają wszystkie te przyjazne pszczołom zalety i wiele więcej, a jednocześnie są przystosowane do ramek Langstroth używanych przez konwencjonalnych pszczelarzy. Badania włoskich naukowców wykazały że ule korkowe mają bardziej regularny przebieg dobowej temperatury wewnętrznej niż drewniane odpowiedniki wydajniejszą termoregulację zimową, krótszy czas potrzebny na przywrócenie temperatury ula po otwarciu (w odniesieniu do komory lęgowej) .

W przypadku tych ostatnich spadek temperatury w czasie ekstrakcji ramek (5 min) był mniejszy w ulach korkowo-drewnianych w porównaniu z ulami drewnianymi. Ze względu na mniejsze potrzeby grzewcze zaobserwowano mniejsze zużycie miodu przez rodziny w miesiącach zimowych, ze średnią ilością 3,5 kg miodu na ul zaoszczędzoną w warunkach śródziemnomorskich. Niżej link do pełnego opisu ich badań: https://oppla.eu/casestudy/20812

 

      

 

Wyniki badań Włochów sugerują zastosowanie korka do budowy nowoczesnych, ale jednocześnie tradycyjnych uli korkowo-drewnianych. Może to przyczynić się do większego zrównoważenia ekonomicznego i środowiskowego wielofunkcyjnych śródziemnomorskich systemów leśno-pasterskich, ale także do zmniejszenia ilości materiałów izolacyjnych opartych na paliwach kopalnych, zwłaszcza tam, gdzie temperatury zimą mogą być niższe niż te doświadczane w niniejszym badaniu.

Zastosowanie korka w budowie nowoczesnych uli wydaje się obiecujące i może stanowić interesującą synergię między pszczelarstwem a gospodarką leśną z dębem korkowym. Biorąc pod uwagę łagodne warunki środowiskowe na terenie doświadczalnym, można spodziewać się ciekawych perspektyw zwiększenia produkcji miodu w trudniejszych warunkach klimatycznych.