Płyty korkowe – zastosowanie w budownictwie i w domu

2
Unia Europejska jest największym producentem korka (ponad 80 proc.). Występuje on najczęściej w zachodnich krajach basenu Morza Śródziemnego, z których Portugalia wyróżnia się najbardziej (ponad 50 proc.), jako największy na świecie producent i przetwórca.
 
Drzewa korkowe są niezwykle dobrze przystosowane do klimatu południowej Europy i Afryki Północnej, zapobiegają wyjałowieniu ziemi, oraz emisji dużych ilości dwutlenku węgla. Są również siedliskiem wielu unikalnych gatunków roślin i zwierząt. Ma średnią gęstość około 200 kg/m3 i niską przewodność cieplną.

 

        

 

Płyty korkowe które mamy w swojej ofercie mają zastosowanie m.in. jako izolacja termiczna podłóg i ścian, w przemyśle obuwniczym jako podeszwy obuwia, jako tablice korkowe lub w modelarstwie.
 
Zabezpieczają lub ograniczają kondensację wilgoci na powierzchni ścian i sufitów. W dziedzinie akustyki mamy do czynienia z tzw. korekcją akustyczną poprzez pochłanianie akustyczne i redukcję czasu pogłosu (redukcja echa) w określonych środowiskach, a także redukcję dźwięku przez uderzenie (perkusję).
W polu antywibracyjnym, w którym stosuje się gęstsze i grubsze płyty, używa się je specjalnie jako amortyzatory drgań na podporach maszyny, w celu zmniejszenia przenoszenia drgań roboczych na konstrukcje, na których są oparte, to samo dzieje się w przypadku izolacji fundamentów.
 
Płyty korkowe pełnią również funkcję użytkową i dekoracyjną w codziennym życiu. Oprócz tablic korkowych w biurze w domu i w szkole bardzo często wykorzystuje się całą ścianę jako ścianę do przypinania ważnych informacji.

 

      

 

Najczęściej takie rozwiązanie można zaobserwować w biurze dużych firm, gdzie ważna jest dobra organizacja pracy i należy pamiętać o wielu rzeczach. Jednak rozwiązanie to zyskuje coraz większą popularność również w pokojach dziecięcych i w gabinetach domowych dorosłych, którzy pracują zdalnie.
 
Płyty korkowe są często materiałem służącym do pokryć rozmaitych części mebli. Cienką warstwą korka można pokryć blat stołu, drzwi szafy przesuwnej, wnętrze szuflady, czy fronty szafek lub komód. Blat korkowy z grubej płyty korkowej jest również często elementem ekologicznych stołów, których zaletą jest np. stłumiony odgłos spadających przedmiotów, sztućców czy naturalna odporność korka na wilgoć i plamy z rozmaitych płynów.