izolacja akustyczna, korek jako materiał izolacyjny

17-01-2019

Korek jako materiał izolacyjny- izolacja akustyczna

 

             W budownictwie, podobnie jak w codziennym naszym życiu, coraz częściej sięga się po naturalne i ekologiczne materiały i produkty. Takim sprawdzonym materiałem, cieszącym się coraz większym uznaniem wśród budowlańców na całym świecie jest korek. Pozyskiwany z wierzchniej warstwy dębu korkowego, jest w pełni naturalny, antyalergiczny, a przy tym świetnie sprawdza się jako izolacja naszych pomieszczeń.

 

?   Termoizolacja

 

Doskonałą termoizolacyjność korek zawdzięcza milionom naturalnych nieprzepuszczalnych komórek powietrznych, z których jest zbudowany. Powietrze zamknięte w jego porach stanowi aż 90% objętości. Już kilkunastu milimetrowa warstwa tego materiału, zachowuje świetne właściwości termoizolacyjne w dużym zakresie temperatur. Niski współczynnik przewodzenia ciepła (0,037 - 0,040 W/mK) sprawia, że korek znakomicie ogranicza straty ciepła,  zatrzymując je wewnątrz pomieszczeń, dzięki czemu wnętrza są ciepłe i przytulne. Właściwości termoizolacyjne korka świetnie sprawdzają się przy izolacji podłóg, stropów, ścian warstwowych, wewnętrznych i zewnętrznych, a także fasad budynków oraz dachów. Dodatkowo korek doskonale nadaje się również do izolowania komór i pomieszczeń chłodniczych, co przekłada się na znaczne oszczędności energii elektrycznej.

 

?   Izolacja akustyczna

 

Korek, dzięki swojej budowie i niezwykłej elastyczności, stanowią idealną izolację akustyczną. Nieregularna jego struktura  skutecznie rozprasza dźwięki i niweluje echo, poprawiając tym samym komfort akustyczny wewnątrz pomieszczeń. Dzięki wysokiemu współczynnikowi tłumienia i pochłaniania fal akustycznych, korek doskonale niweluje dźwięki powietrzne oraz uderzeniowe. Montowany bezpośrednio do ściany lub sufitu staje się warstwą dźwiękochłonną, dzięki czemu pomieszczenia stają się ciche i komfortowe.

 

?   Wibroizolacja

 

Wibroizolacja ma za zadanie ograniczyć przenoszenie się drgań ze źródła na otoczenie. Korek, dzięki swojej unikalnej strukturze, jest doskonałym materiałem wibroizolacyjnym. Nie przenosi bowiem drgań, lecz je rozprasza. Zastosowanie izolacji korkowej odpowiedniej grubości,  pozwala wyeliminować drgania wibracyjne zarówno w pomieszczeniach, jak i w maszynach i urządzeniach.

 

            Korek, dzięki swoim cennym właściwościom izolacyjnym, zyskał wszechstronne zastosowanie na całym świecie. Wiele pomysłów na zastosowania tego materiału do wykańczania swoich wnętrz można znaleźć na  naszej stronie. Ten w pełni naturalny materiał pozwala zabezpieczać pomieszczenia przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, aby uczynić pomieszczenie ciche i komfortowe.