Czy wiesz już wszystko o klejeniu korka do ściany?

05-02-2019

Korek to nietypowy, ale i coraz bardziej popularny materiał, który ma za zadanie utrzymywać ciepło oraz doskonale wyglądać. Jest materiałem nie tylko doskonale izolującym ? termicznie i akustycznie ? ale także pasującym do wykończenia wnętrz w niebanalnym stylu. Jednak montując korek trzeba wiedzieć jak i czym to robić.


Jaki klej do korka?


            Klejenie korka na ścianę jest dość prostym, choć wymagającym precyzji zadaniem. Przede wszystkim trzeba wiedzieć jaki korek wybrać. Nie wystarczy bowiem sugerować się ceną czy renomą producenta. Trzeba także patrzeć na skład kleju. Dobre produkty zapewniają łatwiejsze klejenie korka. Należy patrzeć zatem na skład chemiczny lepiszcza, łatwość aplikacji materiału oraz bezpieczeństwo zarówno podczas montażu, jak i po fakcie, w trakcie eksploatacji.


Jak kleić korek?


            Klejenie korka ściennego jest proste i skuteczne tylko z dobrej jakości produktami. Z jednej strony chodzi o dobry korek. To solidny i fachowy materiał, który powinien starczyć nam na lata. Ile schnie klej do korka? To zależy od jego składu i użytych materiałów. Warto jednak założyć jego specyfikę, a więc nie tylko sam czas wiązania, ale i czasu do wyschnięcia. Dlatego korek i jego klejenie to trudna i wyczerpująca praca, choć z drugiej strony wymaga tylko odrobinę precyzji przy użyciu dobrych materiałów.


Instrukcja montażu:


Płytki korkowe jako materiały naturalne powinny być traktowane z odpowiednią troską. Należy je przechowywać w fabrycznie zamkniętych opakowaniach w miejscach suchych i przewiewnych. Składowanie korka w pomieszczeniach o zmiennej wilgotności (poniżej 45% lub powyżej 65%) może doprowadzić do zmiany kształtu i wymiaru płytek.

1. Podłoże, na którym będzie kładziony korek powinno być równe, gładkie, suche. Należy zlikwidować nierówności za pomocą np. szpachlówki gipsowej, w przypadku nierówności.
2. W przypadku kiedy na ścianie znajdują się : tapety, farby (lateksowa, olejna), lakiery, należy je usunąć
3. a ścianę odkurzyć i zagruntować (gruntem uniwersalnym)
4. Płytki korkowe powinny być rozpakowane z oryginalnych zgrzewek foliowych i przechowywane w pomieszczeniu, które ma być wyklejane min. 24 godziny przed wyklejeniem. Klejenie korka powinno odbywać się w temperaturze 18°C. Nie należy montować korka jeżeli temperatura w pomieszczeniu jest niższa niż 15°C.

Korek jest materiałem naturalnym, dlatego istnieje możliwość występowania niewielkich różnic w odcieniach poszczególnych płytek. Dlatego bardzo ważne jest aby przed przystąpieniem do klejenia, przemieszać płytki wyciągnięte ze zgrzewek. Płytki należy dokładnie sprawdzić pod względem wymiarów i odcieni przed rozpoczęciem klejenia.

Zastrzegamy sobie, że nie ponosimy odpowiedzialności za przyklejenie korka na niewłaściwym podłożu, bądź za niewłaściwe użycie kleju oraz nie przyjmujemy reklamacji na materiał po jego zamontowaniu.


Opis prac montażowych


1. Do montażu potrzebne będą: miarka, linijka, poziomica, pędzel do kleju lub paca, nóż do tapet, wałek dociskowy gładki.
2. Ściany powinny być zagruntowane wcześniej, aby grunt mógł wyschnąć.
Klej nanosimy cienką warstwą na obie klejone powierzchnie (płytkę i ścianę) w przypadku użycia kleju kontaktowego; przy kleju wodnym tylko na jedną powierzchnię. Klej nakładamy na spodnią część płytki (strona z korka mielonego, niezaipregnowana). Podczas klejenia bardzo ważne jest smarowanie klejem krawędzi, aby płytki się ze sobą połączyły i nie powstały szczeliny pomiędzy nimi.
Klej powinien przeschnąć (ok. 5 min.) przed przyklejeniem płytki do ściany.
3.Płytkę należy montować starannie, rozpoczynając od dokładnego umiejscowienia narożnika płytki i stopniowo przemieszczając się wzdłuż krawędzi.
4.Zalecamy zapoznanie się z instrukcją dołączoną do kleju, a w przypadku niejasności prosimy o kontakt telefoniczny .
5.Przyklejoną płytkę należy docisnąć wałkiem gumowym, a nadmiar kleju natychmiast usunąć.


Pobierz w formie pliku pdf