Czy wiesz już wszystko o klejeniu korka do ściany?

2

Korek to niezwykły, ale coraz bardziej popularny materiał, który ma za zadanie zatrzymywać ciepło i świetnie wyglądać. Materiał ten nie tylko doskonale izoluje? termicznie i akustycznie? ale sprawdzi się również w wykończeniu wnętrz w oryginalnym stylu. Jednak montując korek, trzeba wiedzieć, jak i czym to zrobić.


Jakiego kleju powinienem użyć do korka?


          Przyklejanie korka do ściany jest stosunkowo prostym zadaniem, wymaga jednak precyzji. Po pierwsze, musisz wiedzieć, jaką czapkę wybrać. Nie wystarczy kierować się ceną i renomą producenta. Należy również zwrócić uwagę na skład kleju. Dobre produkty ułatwiają klejenie korka. Należy zatem brać pod uwagę skład chemiczny spoiwa, łatwość aplikacji materiału oraz jego bezpieczeństwo zarówno w trakcie montażu, jak i później, w trakcie użytkowania.


Jak kleić korek?


         Przyklejanie korka do ścian jest proste i skuteczne tylko przy użyciu produktów dobrej jakości. Z jednej strony to dobry korek. To solidny i profesjonalny materiał, który powinien nam służyć przez lata. Ile czasu potrzeba, aby klej korkowy wysechł? Zależy to od składu i użytych materiałów. Należy jednak wziąć pod uwagę jego specyfikę, tj. nie tylko czas wiązania, ale także czas schnięcia. Dlatego korek i jego klejenie to trudna i męcząca praca, nawet jeśli wymaga odrobiny precyzji i użycia dobrych materiałów.


Instrukcja montażu:


Płytki korkowe jako materiał naturalny wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Należy je przechowywać w fabrycznie zamkniętych opakowaniach, w suchym i wentylowanym miejscu. Przechowywanie korka w pomieszczeniach o zmiennej wilgotności powietrza (poniżej 45% lub powyżej 65%) może skutkować zmianami kształtu i wymiarów płytek.

1. Powierzchnia, na której zostanie położony korek musi być płaska, gładka i sucha. W przypadku stwierdzenia nierówności należy je usunąć, stosując np. masę szpachlową.
2. Jeżeli na ścianie znajdują się tapety, farby (lateksowe, olejne), lakiery należy je usunąć.
3. Odkurzyć ścianę i zagruntować ją (podkładem uniwersalnym)
4. Płytki korkowe należy rozpakować z oryginalnego opakowania i przechowywać co najmniej w pomieszczeniu, w którym będą klejone. 24 godziny przed klejeniem. Klejenie korka należy przeprowadzać w temperaturze 18°C. Gniazda nie wolno instalować, jeżeli temperatura otoczenia jest niższa niż 15°C.

Korek jest materiałem naturalnym, dlatego mogą występować drobne różnice w odcieniu poszczególnych płytek. Dlatego bardzo ważne jest dokładne wymieszanie płytek wyjętych z opakowań przed ich przyklejeniem. Przed przyklejeniem płytek należy dokładnie sprawdzić ich wymiary i odcień.

Zastrzegamy sobie prawo do nieponoszenia odpowiedzialności w przypadku przyklejenia korka do niewłaściwej powierzchni lub nieprawidłowego użycia kleju. Po montażu nie przyjmujemy reklamacji dotyczących materiału.


Opis prac montażowych


1. Do montażu potrzebne będą: miarka krawiecka, linijka, poziomica, pędzel lub kielnia do kleju, nóż do tapet i gładki wałek dociskowy.
2. Ściany należy wcześniej zagruntować, aby umożliwić wyschnięcie podłogi.
W przypadku stosowania kleju kontaktowego na obie klejone powierzchnie (płytki i ścianę) nanieść cienką warstwę kleju; przy użyciu kleju na bazie wody, tylko na jednej powierzchni. Nałóż klej na spodnią stronę płytki (stronę zeszlifowanego korka, nieimpregnowaną). Przy klejeniu bardzo ważne jest posmarowanie krawędzi klejem, aby płytki dobrze się ze sobą połączyły i nie tworzyły się między nimi szczeliny.
Klej musi wyschnąć (około 5 minut) przed przyklejeniem płytek do ściany.
3. Montaż płytek należy wykonać ostrożnie, zaczynając od dokładnego miejsca narożnika płytki i stopniowo przesuwając się wzdłuż krawędzi.
4. Zalecamy zapoznanie się z instrukcją dołączoną do kleju i w razie wątpliwości skontaktowanie się z nami telefonicznie.
5. Przyklejoną płytkę należy docisnąć wałkiem gumowym, a nadmiar kleju należy natychmiast usunąć.