Dąb korkowy jako składnik kosmetyków?

23-01-2023
Zastosowanie ekstraktu z proszku korkowego w kosmetykach
 

Zapotrzebowanie na produkty oparte na naturalnych składnikach rośnie wśród konsumentów kosmetyków. Ekstrakt z kory dębu korkowego ma bardzo skuteczne działanie przeciwstarzeniowe jest on cennym surowcem do codziennej pielęgnacji skóry.

Dąb korkowy niesamowitą zdolność do ciągłego odnawiania kory. W przypadku produktów do pielęgnacji skóry oznacza to że jakość i gładkość skóry się poprawia. Ekstrakt z dębu korkowego to prawdziwie wszechstronna broń przeciwstarzeniowa! Przy regularnym stosowaniu badania naukowe potwierdziły kilka korzystnych efektów!

 
      
 

Na przykład jest to: intensywne nawilżanie, redukcja szorstkości skóry, wzmocnienie bariery skórnej oraz wzmocnienie funkcji ochronnych skóry. Ekstrakty z korka zawierają interesujące składniki o szczególnych właściwościach, w tym o działaniu przeciwutleniającym, przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym, które mogą poprawić skuteczność preparatów kosmetycznych dostępnych obecnie na rynku.

Korek i jego produkty uboczne takie jak pył korkowy mogą być ważnym źródłem wielu składników bioaktywnych. Te naturalne produkty wykazują szeroką gamę odpowiednich właściwości, a mianowicie działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne, przeciwstarzeniowe, uwalniające wolne rodniki i depigmentujące.

Mogą być stosowane w różnych farmaceutycznych i kosmetycznych produktów. Produkty takie zapobiegają starzeniu się skóry i mają działanie odbarwiające skórę lub jako uzupełnienie w leczeniu trądziku i procesów zapalnych skóry.

         

      

 

Niejednorodność składu chemicznego oraz niezwykłe właściwości sprawiają, że pył korkowy jest materiałem o dużym potencjale i dużym znaczeniu. Ponowne wykorzystanie i waloryzacja produktów ubocznych korka w branży kosmetycznej wpisuje się w obecną perspektywę zrównoważonego rozwoju.

Jedna z francuskich firm kosmetycznych opatentowała już w 2005 roku pomysł na kosmetyki oparte na użyciu proszku korkowego:

https://patentimages.storage.googleapis.com/07/bb/99/77d3c278c2dcff/WO2005060930A1.pdf