Dom z naturalnego korka w Barcelonie

2

Architekt Elisabetta Quarta Colosso z hiszpańskiego studia El Fil Verd zaprojektowała pokryty panelami z korka naturalnego dom jednorodzinny na skraju barcelońskiego parku Garraf. Korek pełni tu rolę nie tylko energooszczędną i izolacyjną ale został użyty także aby jak najlepiej wpasować budynek w naturalne otoczenie. Dom został zbudowany dla pary emerytów, która marzyła o mieszkaniu na łonie natury w domu o niskim zużyciu energii.

Ograniczenia w procesie projektowania obejmowały stromo nachyloną działkę skierowaną na północ oraz ograniczony budżet klienta. Mając to na uwadze, architekt postrzegała projekt jako okazję do wykazania, że ​​możliwe jest wznoszenie budynków pasywnych, zaprojektowanych bioklimatycznie po przystępnej cenie.

 

        

 

Przepisy urbanistyczne pozwoliły na zabudowę do trzech poziomów. Zamiast tego architekt postanowiła ukształtować dom jako jedną kubaturę na dwóch piętrach, aby lepiej wpasować go w otoczenie. Budynek otwiera się na północ na górę Montserrat i przepiękny widok na park. 

Natomiast elewacje od strony ulicy i sąsiadów są celowo pozbawione otworów, co zapewnia mieszkańcom prywatność. Część dzienna i jedna sypialnia znajdują się na parterze; na piętrze znajduje się druga sypialnia oraz duży taras z solarium i ogrodem. Każdy pokój w domu pozwala na kontemplację lasu z innej perspektywy.

 

     

 

Aby uzyskać ultra energooszczędny budynek, architekt przeprowadził szczegółowe badanie lokalnego klimatu i topografii terenu, a także zastosował szereg strategii projektowania bioklimatycznego, które uwzględniają zarówno mroźne zimy, jak i gorące lata. Jedna z tych strategii obejmuje orientację budynku; jest umieszczony wzdłuż osi północ-południe, aby zmaksymalizować promieniowanie słoneczne zimą i promować skuteczną naturalną wentylację latem.

Aby ogrzać dom, elewacja południowa, w swojej przeszklonej części, pełni funkcję nagrzewnika słonecznego ze względu na efekt cieplarnianyPromieniowanie słoneczne, które w tych miesiącach ma zmniejszony kąt, wnika do wnętrza i zamienia się w ciepło, podnosząc temperaturę mieszkania. 

Ściany Trombe-Mitchell znajdujące się na elewacji od strony południowej pełnią funkcję gorących komór, które w ciągu dnia osiągają wysokie temperatury i przenoszą je na zasadzie konwekcji i promieniowania do wnętrza. Od strony północnej otwory zostały zminimalizowane, aby nie wpływały negatywnie na bilans cieplny.