Drukowanie 3D z korka naturalnego

2

Korek naturalny znalazł swoje miejsce również w branży rozijającego się od kilku lat druku 3D . Chodzi o filamenty czyli tworzywa używane w procesie drukowania przestrzennego metodą osadzania topionego materiału. W 2015 roku europejski producent filamentów do drukarek 3D ColorFabb opracował nowatorski filament o nazwie corkFill i jak sama nazwa wskazuje, powinien oferować właściwości podobne do korka, ponieważ jest to mieszanka korka i filamentu ColorFabb PLA/PHA.

https://colorfabb.com/corkfill

Zdjęcia dostępne na stronie firmy pokazują wysoki poziom szczegółowości i bardzo dobrze wyglądające wyniki kolorystyczne wydruków wykonanych z nowym korkowym filamentem.


Ponieważ jest oparty na żarniku PLA/PHA, drukowanie jest łatwiejsze i nie wymaga obecności na drukarce 3D podgrzewanej platformy (HBP - Heated Build Platform ). PLA to jeden z najpopularniejszych filamentów używanych w drukarkach 3D. Skrót PLA odnosi się do polilaktydu czyli do kwasu mlekowego. Co ciekawe do produkcji tego materiału wykorzystuje się mączkę kukurydzianą lub trzcinę cukrową.

PLA uznawane jest za tworzywo biodegradowalne i biokompatybilne – stosuje się je w implantach czy stentach oraz w wielu innych produktach, które używamy na co dzień. Zalecane ustawienia do korzystania z nowego filamentu corkFill firmy ColorFabb to temperatura drukowania od 210 do 230 stopni Celsjusza, prędkość drukowania 40-60 mm/s, a jeśli jest obecny HBP, to temperatura stołu wynosi 50-60 C.


 

Jak wspomniano wcześniej możliwe jest drukowanie również na zimnej płycie roboczej. ColorFabb zaleca również, aby w celu uzyskania mocniejszych wydruków i większej niezawodności zwiększyć szybkość przepływu o około 4-10%, w zależności od używanej drukarki. 

W 2019 roku natomiast jak donosi portal https://3dprinterchat.com/ portugalskiej studentce Tatianie Antunes udało się stworzyć już w 100 % biodergradowalny filament korkowy do druku 3D.

Opracowała tę metodę na Uniwersytecie w Aveiro (UA) w ramach swojej pracy magisterskiej z inżynierii materiałowej. Tematem jej pracy był problem powstawania odpadów korkowych przy produkcji zatyczek z korka naturalnego.