Jak przypadkowe odkrycie stworzyło zupełnie nowy rodzaj korka

2


Korek to naturalny materiał znany od starożytności (Fenicjanie i Grecy), głównie jako materiał pływający, a także uszczelniacz do butelek i słoików. Jednak dopiero pod koniec XIX wieku ludzie zaczęli rozumieć niektóre z wielu innych atrybutów tego wyjątkowego materiału.

Jeden produkt z korka: ekspandowany aglomerat korkowy został odkryty przez przypadek przez amerykańskiego producenta kamizelek ratunkowych Johna Smitha z Nowego Jorku, który opatentował ten produkt w lipcu 1891 roku.

W tamtych czasach kamizelki ratunkowe wykonywano przy użyciu płóciennych kamizelek wypełnionych granulatem korka w tubach lub metalowych cylindrach, które utrzymywały płótno w naciągu, aż do zakończenia napełniania. Pewnej nocy butla wypełniona granulatem została przypadkowo wrzucona do gorącego kotła.

 

korek do baterii samochodów elektrycznych

 

Następnego dnia podczas czyszczenia pieca odkryto, że ciepło nie pochłonęło korka wewnątrz rury, ale raczej zamieniło granulki w idealnie agregowaną ciemnobrązową cylindryczną masę. Ciepło w piecu rozszerzyło granulki, które ścisnęły się i stały się stałym blokiem utworzonym przez naturalną żywicę w korku.

Obecnie ekspandowany aglomerat korkowy, powszechnie znany jako izolacyjna płyta korkowa (ICB), jest wytwarzany poprzez wystawienie granulatu korkowego (bez żadnych dodatków) jednocześnie na temperaturę 335 ° C i ciśnienie 0,5 kg / cm2 przez 20 minut.

W tym procesie granulat korkowy rozpręża się (tzn. wolne przestrzenie między poszczególnymi granulkami są zamykane przez naturalne spoiwo (suberynę) materiału drzewnego, które jest uwalniane w tym procesie) i formuje się w bloki aglomeratu.

 

korek do baterii samochodu elektrycznego

 

Materiał jest bezwonny i odporny na owady i gryzonie. Korek ekspandowany nie starzeje się, co oznacza, że zachowuje swoje właściwości przy zachowaniu stabilności wymiarowej na przestrzeni lat.

Ponieważ każdy centymetr sześcienny korka zawiera około 40 milionów komórek wypełnionych mikroskopijnymi ilościami powietrza zawierającego azot i tlen, zdano sobie sprawę, że korek może również działać jako izolator przed temperaturą i dźwiękiem.

Z tego powodu przemysł budowlany wykorzystuje obecnie coraz więcej korka, ponieważ architekci starają się, aby budynki były bardziej energooszczędne i używały przyjaznych dla środowiska materiałów do izolacji i tłumienia dźwięków.

Korek ogranicza rozchodzenie się dźwięków powierzchniowych i uderzeniowych. W przypadku pożaru ekspandowany korek nie wydziela żadnych toksycznych gazów. Materiał w całości nadaje się do recyklingu i może być ponownie wykorzystany w budownictwie. Obecnie jest stosowany na całym świecie w budownictwie ze względu na swoje właściwości termiczne, akustyczne i antywibracyjne, a także odporność na ogień.

Ten super materiał jest również coraz bardziej doceniany ze względu na wiele innych zalet: oprócz tego, że jest materiałem naturalnym, biodegradowalnym i odnawialnym, jest również pochłaniaczem CO₂, odgrywając kluczową rolę w ochronie środowiska.