Jak wykonana jest tkanina korkowa

08-10-2020

Materiał korkowy wytwarzany jest z kory dębu korkowego, który rośnie głównie w Hiszpanii, Portugalii i Francji. Kiedy dąb korkowy osiągnie wiek 20 lat, kora jest usuwana z drzewa przez wykwalifikowanego pracownika przy pomocy maczety.

Drzewo jest następnie ponumerowane, aby przez następne 10 lat nie można było usunąć jego kory. W przeciwieństwie do innych drzew, dąb korkowy jest jedynym drzewem na świecie, które można pozbawić kory i nie umiera później. To sprawia, że ​​korkociąg jest w 100% zrównoważony i ekologiczny. W rzeczywistości to samo drzewo może być źródłem surowca co 10 lat przez ponad 200 lat!


Tworzenie tkaniny z korka


Kiedy korek dociera do fabryki, gotuje się go w wodzie, aby komórki korka mogły się rozszerzyć i ułatwić pracę z materiałem. W tym procesie nie używa się silnych chemikaliów, takich jak formaldehyd.

Korek jest następnie cięty na bardzo cienkie arkusze - tej samej grubości co bibułka. W celu nadania im trwałości liście są następnie przyklejane do nośnika wykonanego z bawełny / poliestru lub poliuretanu.

Kawałki korka są czasami przyklejane do podłoża jak patchwork, podobnie jak deska korkowa, która jest czasami używana w pracy, a czasami jako cienkie linie - wszystko zależy od projektu. Po prawej stronie zdjęcia - sofa korkowa autorstwa Trevora O'Neila. https://www.trevoroneil.com/


Przykłady zastosowania tkaniny korkowej


Podczas gdy korek jest naturalnie wodoodporny i pyłoszczelny, w końcowej fazie produkcji korek jest zaopatrzony w warstwę uszczelniającą (nietoksyczną, szkodliwą dla środowiska), która chroni go przed brudem.

  • Korkowa mata
  • Tapicerka z korka zamiast skóry we wnętrzu Mercedesa Benz

Po zakończeniu procesu materiał korkowy jest poplamiony, wodoodporny, odporny na zarysowania i wyjątkowo miękki. Może być stosowany w tych samych produktach, co skóry i tkaniny obiciowe.