Kora dębu korkowego - różne zastosowania

08-10-2020

Największą wartością dębu jest jego kora, która znalazła szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Kora dębu korkowego jest odporna na wilgoć, temperaturę, nie pleśnieje, nie gnije.

Dzięki tym zaletom od lat jest najlepszym materiałem do terrariów (jako tuba korkowa, jaskinia korkowa, gałązki korkowe itp.), Paludariów, wiwariów, kompozycji roślinnych (glebogryzarki, orchidee) czy w wyrafinowanych ogrodach. Jego specyficzna i niepowtarzalna struktura sprawia, że ​​wygląda bardzo egzotycznie.


Kora dębu korkowego


Przycięte drzewo dojrzewa przez około 7 lat, po czym gnije i kurczy się w środku. Po tym czasie drewno jest wyciągane od wewnątrz i wybijane prostymi narzędziami.

Proces ten jest zatem żmudny i długotrwały, co w połączeniu z transportem generuje koszty i wpływa na wartość rynkową towaru. Jest to jednak jedyne drzewo, którego kora ze względu na swoje właściwości ma tak szerokie zastosowanie. Tak powstaje fajka korkowa. Gigantyczne tuby korkowe znajdują zastosowanie w ogrodzie, dekorowaniu ogrodów czy skalniaków w bardzo egzotyczny i rzadki sposób.


Terraria, zoologia czy florystyka


W terrariach kora dębu korkowego jest wykorzystywana jako naturalne, bezpieczne i wytrzymałe drzewo do wspinania się na gady, płazy, pajęczaki i owady. Mogą być również elementy wystroju - lekkie i trwałe kryjówki (także na duże i ciężkie węże), rury korkowe, tunele korkowe, jaskinie korkowe.

Mogą również służyć jako elementy do sadzenia i zaczepiania roślin np. Tillandsia, Orchidea, Crypthantus, Bromelia. Jednak w zoologii dąb korkowy jest używany jako gałązki i zagłębienia dla papug i innych ptaków. Dodatkowo może stanowić element wspinaczki i zabawy dla gryzoni np. Koszatniczki, wiewiórki itp. Jest to ich naturalna kryjówka.

W florystyce kora dębu korkowego wykorzystywana jest jako element nasadzeniowy i dekoracyjny, np. Tillandsia, Orchidea, Crypthantus, Bromelia. Mogą być również elementami do projektowania kompozycji kwiatowych, np. B. Garnki i patelnie.