Korek jako materiał dźwiękochłonny

09-10-2020

Istnieją dwa główne kryteria, które sprawiają, że materiał nadaje się do izolacji akustycznej. Pierwsza to wygłuszenie. Drugi całkowicie blokuje dźwięk. Do izolacji akustycznej często stosuje się materiały drewnopochodne, takie jak korek. Dzięki strukturze plastra miodu jest dużo miejsca, aby pomieścić pęcherzyki powietrza.

Te bąbelki skutecznie ograniczają rozprzestrzenianie się dźwięku wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia oraz blokują przepływ fal dźwiękowych. Pochłanianie dźwięku wymaga na ogół miękkich i porowatych materiałów, które pozwalają na odbicie energii dźwięku w materiale, aż do jego rozproszenia.


Współczynnik redukcji hałasu


Przy wyborze izolacji akustycznej bierzemy pod uwagę przede wszystkim współczynnik redukcji hałasu (współczynnik redukcji szumów NRC) oraz klasę przepuszczalności dźwięku (klasa transmisji dźwięku STC).

Indeks NRC to wskaźnik pochłaniania dźwięku w Twoim pokoju i jest bardzo ważnym parametrem, jeśli chcesz mieć domowe studio nagrań, pomieszczenie, w którym możesz oglądać filmy z bardzo dobrą akustyką lub słuchać hi-endowej muzyki. NRC jest miarą tego, ile dźwięku pochłania określony materiał.

Dlatego jest najczęściej używany do określania właściwości akustycznych paneli, ścianek działowych, ekranów biurowych i akustycznych paneli ściennych. Jeśli chcesz mieć lepszą akustykę pomieszczenia, najważniejszym z nich jest wyświetlacz NRC.


Klasa transmisji dźwięku


Jeśli jednak interesuje Cię redukcja szumów zewnętrznych, to w centrum uwagi należy zwrócić uwagę na klasę transmisji dźwięku. Na przykład wtyczka o grubości 3 mm może zmniejszyć hałas z zewnątrz o 10 dB, a płytka drukowana 6 mm o 20 dB.

Do izolacji akustycznej najczęściej stosuje się materiały takie jak korkowe grzbiety, płyty korkowe, rolki korkowe, korki rozciągliwe czy wspomniane wyżej kołki rozporowe. Dzięki korkowi hałas zarówno zewnętrzny, jak i wewnętrzny jest znacznie zmniejszony. Skuteczność izolacji zależy oczywiście od grubości. Jednak grubość 20 mm daje nam pożądany poziom bezpieczeństwa poprzez różne odgłosy za ścianą lub z ulicy.

Taka inwestycja na pewno się opłaci, zapewniając nie tylko wygodę użytkowania mieszkania czy domu, ale także różne dodatkowe korzyści, których nie zapewnia syntetyczna izolacja.
Takie korzyści obejmują ochronę przed wilgocią, grzybami i pleśnią. Korek jest niezwykle trwały, bezpieczny dla dzieci i alergików, jest naturalny i świetnie wygląda. Ponadto może również służyć jako tablica korkowa do ważnych notatek lub informacji bez uszkadzania ściany.