Korek jako materiał rdzeniowy do konstrukcji wielowarstwowych

2

Korek sprawdza się doskonale jako materiał składowy do różnego rodzaju laminatów i podłoży. Można go wykorzystać jako rdzeń w sklejce lub wewnątrz płyt gipsowo kartonowych. Szerokie zastosowanie wielowarstwowego materiału panelowego sprawiło, że jest to materiał wybierany w kilku branżach i zastosowaniach, takich jak płaskie, masywne i wielowarstwowe panele drzwiowe, super izolujące ramy okienne, panele działowe do zastosowań biurowych i morskich. 

 

       

 

                Korek aglomerowany można uznać za odpowiedni materiał do zastosowania jako warstwa rdzeniowa w płytach warstwowych: ma wysoką odporność na uderzenia, dobre właściwości termiczne i akustyczne właściwości izolacyjne i doskonałe właściwości tłumiące dla wibracji (Gil 2007; Fortes i in. 2004). Korek jest to naturalny materiał o strukturze komórkowej z ciekawym zestawem właściwości dla konstrukcji warstwowych, tj. niska gęstość, bardzo niska przepuszczalność cieczy i gazów, wysoka ściśliwość i odzyskiwanie wymiarów, niskie przewodnictwo, stabilność chemiczna i trwałość (Pereira 2007). Kilka badań rozważało już użycie korka ekspandowanego jako materiału rdzeniowego m.in. płyty warstwowe z okładziny węglowo-epoksydowej (Reis i Silva 2009; Castro et al. 2010).

 

     

 

                Ekspandowany aglomerat korka jest w 100% produktem z korka naturalnego , wyprodukowanym z odpadów i pozostałości korków, lub z przemysłowych odpadów korkowych nienadających się do innych zastosowań (Diaz i in. 2003; Ferreira i Pereira 1986; Pereira i Ferreira 1989). Aglomeraty korka ekspandowanego są produkowane przy użyciu granulków korkowych w zamkniętej autoklawie w wysokiej temperaturze (około 300 C) i ciśnienie (około 40 kPa) bez użycia kleju (Pereira i Ferreira 1989; Baptista i Vaz 1993).

                Te warunki procesu prowadzą do: ekspansji komórek korka i degradacji termochemicznej ściany komórkowej (Pereira 1992), wraz z uwalnianiem produktów ubocznych, które działają jak naturalne kleje między granulkami tworzącymi aglomerat (Pereira 1992; Amen- Chen i in. 2001; Rosa i Fortes 1988a).

 

  

   

 

                Takie ekologiczne, lekkie i tanie płyty warstwowe mogą być stosowane jako elementy niestrukturalnej konstrukcji takich jak ściany działowe. Zastosowanie konstrukcji warstwowych stale wzrasta przez ostatnie pół wieku.