Korek na poddaszu – funkcjonalne rozwiązanie

2

Korek na poddaszu to sprawdzona wiele razy izolacja z materiałów oddychających i odpornych na dyfuzję. Taka podłoga nie starzeje się, ma ponadprzeciętne właściwości dźwiękochłonne i jest wysoce sprężysta. Dzięki naturalnych pęcherzykom powstającym w procesie naturalnego rozszerzania materiału korkowego podczas obróbki termalnej ma bardzo dobrą zdolność magazynowania ciepła.

 

   

 

Wybór korka przekłada się także w sposób istotny na bezpieczeństwo w razie pożaru. Korek nie zajmuje się szybko ogniem, tli się jedynie i jest produktem tzw. samogasnącym. Do licznych zalet należy dodać odporność na gnicie, grzyby i pleśń oraz po krótkim wywietrzeniu praktycznie jest bezwonny. Najczęściej korek taki kładzie się na płytach OSB lub bezpośrednio na wspornikach z bali.

 

    

 

Korek nadaje się także do izolacji dachu. Korek ekspandowany np. podkleja się lub przybija od wewnętrznej strony dachu co nie jest trudnym zadaniem w przypadku listwy konstrukcji. Panele te są lekkie i łatwe do cięcia. Z tego powodu doskonale nadają się do ocieplenia i wygłuszenia. Płyty izolacyjne z korka są dostępne w różnych grubościach. Im grubszy arkusz, tym lepiej izoluje. Do ocieplenia dachu korkiem zaleca się użycie płyt o grubości około 6 cali. Aby uniknąć strat ciepła na skutek mostków termicznych, można układać płyty ukośnie względem siebie. W ten sposób izolacja będzie bardziej wydajna w tych trudnych strefach.