Korek naturalny w wędkarstwie

2

      

 

Łowienie z pływającym korkiem jest niezbędne podczas łowienia przybrzeżnego. Spławiki z korka naturalnego, dawniej głownie z korków po winie były i są często wykorzystywane w wędkarstwie i rybołówstwie. Podczas gdy wędkarze, używają go podobnie jak pływaki z innych materiałów, aby zaznaczyć miejsce zanurzenia haczyka rybacy używają korka przeciągając go wokół lin otaczających sieci do połowów.

Korek jest używany tutaj głównie ze względu na swoją wyporność i zdolność unoszenia się na wodzie. Takie spławiki, w przeciwieństwie do fabrycznych piankowych i plastikowych, są dostarczane z ciężkim ciężarkiem, dzięki czemu zestaw z nimi po zarzuceniu leci do pożądanego punktu bez odchylania się na wietrze.

 

      

 

Unikalna struktura komórek korka, które wypełnione są powietrzem sprawia, że korek naturalny jest lżejszy od wody. W internecie można znaleźć wiele sklepów wędkarskich oferujący spławiki korkowe czy też wędki z uchwytem wykonanym z korka naturalnego, ponieważ nie jest on śliski jak uchwyty syntetyczne.

W wielu miejscach, głownie w basenie Morza Śródziemnego wykorzystuje się go częściej od innych materiałów ze względu na swoją dostępność. Można także przy odrobinie czasu i chęci zrobić korkowy spławik własnoręcznie.

Poradniki DIY sugerują tutaj wywiercenie w środku korka od wina otworu grubości 3 mm i nabicie go bambusowym patykiem. Używając umowcowanej wiertarki i papieru ściernego należy nadać zatyczce korkowej charakterystyczny kształt łzy, przyciąć patyk i z drugiej strony zwieńczyć spławik przycięta agrafką. Nastepnie końcówkę owijamy nitką i w razie potrzeby malujemy aby był widoczny na wodzie. Niżej możecie zobaczyć przykładowy instruktaż video jak zrobić to samodzielnie w domu.

https://www.youtube.com/watch?v=JWUBnmM__cw 

 

   

 

Granulat korkowy z kolei jest niekiedy uzywany jako dodatek do przynęt. Jest tak np. w przypadku przynęt karpiowych. Dzięki takiemu dodatkowi, kulki korkowe stosowane przy łowienu mogą podnieść typową kulkę proteinową podobnych rozmiarów. Ponieważ korek jest produktem naturalnym i bardzo dobrze pływa, granulki korka są dodawane do mieszanek zanętowych, aby uzyskać kulki Pop-up lub przynęty haczykowe o zmniejszonej gęstości.