Korki - nie tylko do wina

02-10-2020

Surowiec z kory dębu korkowego, lepiej znanego jako korek, pochodzi z Portugalii, skąd jest zbierany i eksportowany na cały świat. Jest to materiał bardzo przyjazny dla środowiska, który można łatwo przetworzyć i poddać recyklingowi, a jednocześnie posiada wyjątkowe właściwości.

Korek ma wiele zastosowań


Większość ludzi, którzy myślą o korku, wyobraża sobie korek od wina lub tablicę korkową. Z materiału tego wykonanych jest wiele rzeczy, które można zobaczyć w kuchni czy salonie. To naprawdę ma niezliczone zastosowania, niektóre poważniejsze, inne mniej. Są podłogi korkowe, ale są też podpórki korkowe do tabletów, dzięki którym oglądanie Netflixa jest mniej bolesne. Ale to, co sprawia, że ​​korek jest tak wspaniały, to to, że jest przyjazny dla środowiska i tani, a jednocześnie ma wyjątkowe właściwości termiczne. To główny powód używania poduszek korkowych w restauracjach czy w gospodarstwach domowych

Proces pozyskiwania kory


Korek samoprzylepny to kolejna ciekawa rzecz, która jest wykonana z korka. Może służyć jako poduszka korkowa np. pod krzesło lub stół, gdzie można ją przymocować do nogi mebla, aby zapobiec trwałemu uszkodzeniu podłogi, ochronić ją i wyciszyć dźwięk poruszanego krzesła.

Zdejmowanie kory


Możesz się zastanawiać, jak to możliwe, że możesz zdobyć korę bez ścinania drzewa. Cóż, w rzeczywistości jest to jedyne drzewo, jakie ktoś spotkał, które nie musi być ścinane ze względu na korę, ponieważ rośnie w dwóch warstwach. Wewnętrzna jest żywa i stanowi podstawę nowej zewnętrznej warstwy kory, która chroni drzewo przed zmianami temperatury. Jeśli warstwa zewnętrzna obumrze, można ją oderwać specjalną siekierą, która nie uszkodzi samego drzewa.