Korkowy Pałac w Mojej Woli

2

W Mojej Woli (dawniej Kuźnica Sośniewska, osada w powiecie ostrowskim, w wmojewództwie wielkopolskim w gminie Sośnie, położona na skraju wsi Sośnie, około 25 km na południowy zachód od Ostrowa Wielkopolskiego) znajduje się drewniany pałac na podmurówce z rudy darniowej zbudowany dla księcia brunszwicko-oleśnickiego Wilhelma. Architektura pałacu nawiązuje do stylu szwajcarskiego, ale nie to go wyróżnia od innych tego typu budynków. Elewacje pałacu pokryto korą dębu korkowego, co jest ewenementem na skalę europejską. Jest jednym z dwóch budynków na naszym kontynencie gdzie wykorzystano tak nietypową elewację. W naszym sklepie również możecie znaleźć korek podobny do korka z tego unikatowego pałacu:

https://korexradom.pl/korek-scienny-virgin.html

 

          

Pałac zbudowano w 1852 r. Z roku na rok jego stan techniczny pogarsza się i zaczyna budzić coraz większe obawy dotyczące przyszłości obiektu. Mówi się, że w całej Europie istnieją jedynie dwa takie pałace, choć wszelkie źródła wymieniają jedynie polski pałac i kilka niewielkich pawilonów m.in w rzymskim Barbarini czy na berlińskiej Pawiej Wyspie. Jest więc spore prawdopodobieństwo, że polski zabytek to unikat.

 

     

 

Kora dębu pokrywająca ściany Pałacu w Mojej Woli była specjalnie importowana z Portugalii. Położony na terenie utrzymanego w stylu angielskim parku pałacyk, dzięki nietypowemu materiałowi elewacyjnemu, staje się elementem otaczającego krajobrazu, a całość tworzy niesamowity klimat. Początkowo obiekty pałacowe wchodziły w skład dóbr międzyborskich, od 1886 stanowiły centrum dóbr Moja Wola barona Daniela von Diergardt, a od 1891 wdowy po nim, Agnes von Diergardt. Po wojnie - jak wiele zabytków - został upaństwowiony, a w jego drewnianych ścianach mieściło się pierwsze w Polsce żeńskie technikum, które kształciło leśników. Przeniesiono je w 1975 roku do Starego Sącza. Do roku 1992 pozostawał w rękach Lasów Państwowych, potem stał się własnością gminy, a następnie został sprzedany prywatnemu właścicielowi. Pałac oraz otaczający go park został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa wielkopolskiego. 

Ponieważ kolejny prywatny właściciel nie jest w stanie nic z robić z cennym pałacykiem, miłośnicy kultury i zabytków skrzyknęli się, by uratować cenny obiekt. Postępy prac tej facebookowej grupy można śledzić pod adresem poniżej:

Ratujmy Pałacyk w Mojej Woli.

https://www.facebook.com/ratujmymojawole


Zdjęcia oraz tekst pochodzą ze stron:
https://www.facebook.com/groups/967457590031951/permalink/4726599437451062/
https://www.bryla.pl/bryla/1,85301,19443865,elewacje-z-debowej-kory-unikalny-w-europejskiej-skali-palac.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Moja_Wola