Muzeum korka w Hiszpanii

28-09-2022
Muzeum Tożsamości Korka w  San Vicente de Alcántara ( tuż przy granicy z Portugalią) pokazuje produkcję, wytwarzanie i życie tego materiału. Muzeum Tożsamości Korka ulokowano w  San Vicente de Alcántara, a to dlatego, że gmina Rayano charakteryzuje się produkcją, a zwłaszcza wytwarzaniem tego materiału: przemysł korkowy pojawił się prawie dwa wieki temu w tej gminie i korek stał się kluczowym elementem w jego życiu i kulturze .
 

Grecy i Rzymianie już używali korka do zakrywania amfor, „a nawet w średniowieczu w Niemczech robiono z tego materiału trumny, ponieważ był to dobry środek konserwujący”, zauważa Laura Brixedo, dyrektor Muzeum Tożsamości Korka, centrum, które otworzyło swoje podwoje w 2008 roku, aby szerzyć kulturę, która kręci się wokół jego produkcji i przetwarzania. 

 

         

 

„Znajduje się tutaj, ponieważ jest bazą gospodarczą miasta od połowy XIX wieku. Obecnie wiele osób z San Vicente pracuje w korku i 35 fabryk zarejestrowanych w naszym okręgu, a to wpływa na naszą kulturę” – kontynuuje. Brixedo analizuje, w jaki sposób ta tradycja została przeniesiona na Katalonię – „do Girony, kolebki przemysłu” – a stamtąd na resztę Półwyspu Iberyjskiego.

 

Kiedy Katalończycy zdali sobie sprawę, że w trójkącie Andaluzja, Estremadura i Portugalia „był najlepszy korek” i jak Anglik John Robinson zdecydował się otworzyć nową fabrykę w San Vicente de Alcántara, która dawała pracę setkom pracowników. Było to w 1858 roku i zaledwie trzy dekady później, wraz z pojawieniem się kolei, sektor ten doświadczył ekonomicznej eksplozji.

W galeriach Muzeum Tradycji Korkowej można obejrzeć pod mikroskopem korek i docenić jego wydłużone i puste w środku komórki, dowiedzieć się, że suberyna jest substancją zapobiegającą utlenianiu się wina po nałożeniu korka z tego materiału oraz inne ciekawostki naukowe. 

 

Ale także pokazanie, jak ten sektor zdefiniował kulturę San Vicente. „ Nasze popularne festiwale kręcą się wokół korka. W nocy 21 stycznia, w wigilię naszego patrona, świętujemy Los Mascarrones i nacieramy się nawzajem spalonym korkiem. A w Boże Ciało robimy na ulicy dywany z barwionych trocin, soli i wiórów korkowych” – wspomina kobieta, podkreślając, jak ten materiał jest obecny w codziennym życiu każdego domu. 

 

       

 

„Nasi dziadkowie i prapradziadkowie używali korka do robienia koryt, których używali w rzeźniach, pudełek na lunch, a nawet castillejos, rodzaju krzesełka dla niemowląt”. Rzemiosło, które wciąż przetrwało w tym mieście Badajoz, które wykorzystuje ten materiał do tworzenia wszelkiego rodzaju osobistych elementów upamiętniających, dlaczego korek był, jest i będzie głównym bohaterem życia w San Vicente.

 

W innej części Hiszpanii natomiast w mieście Santiseben del Puerto znajduje się inne muzeum korka gdzie zobaczymy głownie wyroby dawnych rzemieślników, figurki korkowe i dowiemy się więcej o historii korka w tej części Hiszpanii. Poniżej znajdziecie także video ukazujące krótki film promujący muzeum.

 

https://www.youtube.com/watch?v=FLUC-AdPWEo