Płyta korkowa ? Doskonałe rozwiązanie do domu i biura

2

            Płyty korkowe to produkty wysokiej jakości, które charakteryzują się przede wszystkim uniwersalnością. Z jednej strony są to produkty wykorzystywane w biurach do przypinania ogłoszeń czy tworzenia tablic informacyjnych. Z drugiej jednak strony można je spotkać także w domach, gdzie są doskonałym miejscem na organizację całego życia domowników. A to tylko kilka ich zastosowań?


Uniwersalnie do wszystkiego?


            Korek, czyli wysokiej jakości materiał, pod postacią płyty korkowej na ścianę jest wykorzystywany dzięki swej elastyczności. Jego zastosowanie jest jednak szersze. Przede wszystkim solidność wykonania i nietypowy wygląd pozwalają na wykorzystywanie go jako gadżety reklamowe czy uszczelki techniczne, a delikatność i miękkość w dotyku predysponują go do bycia podkładką do butów czy innymi przedmiotami związanymi z ludzkim komfortem. Ponadto płyta korkowa na ścianę wygłusza i izoluje termicznie.


Do czego można używać płyt?


            Płyty korkowe ścienne służą nie tylko do organizowania życia codziennego i tworzenia tablic informacyjnych, ale także do praktycznego wygłuszania. Można je położyć na ściany, gdy uważamy, że sąsiad jest zbyt głośny lub gdy chcemy wygłuszyć dany pokój. Korek jest materiałem wyjątkowo chłonnym i obok wygłuszenia, a więc izolacji akustycznej, jest także sposobem na izolację termiczną. Dlatego korek może być stosowany także na podłodze. To mata korkowa jest odpowiedzialna za wygłuszenie i wyciszenie podłogi i sprawienie, że odgłosy dochodzące z mieszkania stają się mniej przeszkadzające.


Jak dobrać korek?


            Płyta ścienna czy mata ścienna z korka musi mieć odpowiednią elastyczność, giętkość i ziarnistość. To podstawowe, ale nie jedyne elementy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego produktu. Z jednej strony bowiem jakość liczy się najbardziej, a więc zwracamy uwagę na to do czego będziemy potrzebowali korka i szukamy odpowiedniej elastyczności. To właśnie o nią chodzi w przypadku wykorzystania czy to płyty na ścianę czy maty na podłogę. Korek musi mieć odpowiednią grubość, by móc wytłumić dane pomieszczenie i przyjąć na siebie hałas. Jednocześnie korek na tablicę nie musi mieć przesadnie wysokich właściwości chłonnych, może być więc cieńszy i o mniejszej ziarnistości, by łatwiej było w niego wbijać szpilki i pineski.


Kwestie pragmatyczne


Jednak przy wyborze decyduje także cena. Płyta korkowa to wysokiej klasy materiał, który nie może być dobrany tylko pod względem najtańszej opcji. Należy płytę korkową i jej cenę dobierać z rozwagą i szukając najdoskonalszego stosunku jakości do ceny. Sama cena nie może więc decydować o wyborze, gdyż zwykle będzie to korek niższej jakości, który szybko się połamie, zniszczy i nie spełni swojego celu.

Wybierając korek, matę na podłogę czy płytę na ścianę z korka warto mieć na uwadze jego jakość, przeznaczenie, czyli do jakiego zadania przewidzieliśmy ten materiał oraz cenę, gdyż każdy z tych wskaźników stanowi osobny aspekt i wymaga dokładnego przeanalizowania. Warto korzystać jednak tylko z renomowanych i dobrych firm oferujących tego rodzaju produkty.