Portugalskie Święto Dębu i Korka

2

Narodowy Dzień Korka i Dębu Korkowego, obchodzony 1 czerwca, pojawia się w kalendarzu portugalskim, aby zaznaczyć zainteresowanie gatunkiem o wielkiej symbolice historycznej i wysokiej wartości środowiskowej, społecznej i gospodarczej.

Ceniony od starożytności za właściwości kory, dąb korkowy od tysięcy lat opisywał właściwości i zastosowania korka. Kilku uczonych identyfikuje ślady jego używania od Chin po Egipt, początkowo jako plomba do kontenerów, izolacja domów i pływająca boja do wędkowania. Grecki filozof Teofrast opisał już w swoich tekstach botanicznych, około 2200 lat temu, jak Quercus suber odróżniał się od innych gatunków: „okrągłe ogołocenie powoduje śmierć każdego drzewa (…). Ale być może dąb korkowy jest wyjątkiem. Ponieważ zyskuje więcej wigoru, jeśli usuniesz zewnętrzny korek…”

 

muzeum korka w Portugalii    figurki z kory dębowej z kora naturalnego

 

To długie użytkowanie przyniosło mu od najmłodszych lat status gatunku chronionego, który obecnie posiada . Na przykład król Wizygotów Alaryk II (485-507) ogłosił zbiór praw rzymskich obowiązujących na Półwyspie Iberyjskim, które obejmowały środki ochrony dębów korkowych .. Na terenie Portugalii jego ochrona rozpoczęła się prawdopodobnie w XIII wieku wraz z wydaniem przez króla D. Sancho I w 1209 roku zwyczajów i praw Castelo Rodrigo i Castelo Melhor, które określały grzywny dla każdego, kto niszczy dęby korkowe, zagrażając produkcji dębu korkowego, używanego w paszach dla zwierząt. 

Pod koniec XIII wieku, za panowania króla Dinisa, pojawiły się listy chroniące dąb korkowy i bezszypułkowy, zakazujące i karzące „palenie i masowe ścinanie owoców, bezprawne zbieranie zielonych gałęzi, a przede wszystkim nadmierne wycinanie”

 
Elewacja z korka muzeum korkowego w Portugalii    grube podstawki korkowe
 

Te i inne cechy były opisywane przez wieki, mnożąc zastosowania macierzystego drzewa korkowego , którego wartość rozciąga się na zastosowanie żołędzi i ekologiczne znaczenie Montado (jak w Portugalii określa się plantacje korka), systemu opracowanego przez człowieka i udoskonalonego przez stulecia w Portugalii, aby „poprawić wykorzystanie i rentowność ograniczonych zasobów w regionie charakteryzującym się śródziemnomorskim klimatem i ubogimi glebami”.

W XXI wieku (2011) Zgromadzenie Republiki wzmocniło symboliczny status dębu korkowego, ogłaszając go „narodowym drzewem Portugalii”. Status ten wynika między innymi z jego ważnej funkcji w ochronie gleb, uregulowaniu cyklu hydrologicznego, magazynowaniu węgla oraz m.in. jakości wody, czyli zapewnieniu podstawowych usług ekosystemowych .

Oprócz tysięcy miejsc pracy, które zapewnia, korek ma znaczną wagę w portugalskim eksporcie: ponad miliard euro w 2020 r. (a także w 2019 r.), według statystyk handlu międzynarodowego INE – Instituto Nacional de Statistic . APCOR podkreśla ten wkład– Associação Portuguesa da Cortiça, która szacuje ją na około 2% eksportu towarów portugalskich i 1,2% eksportu ogółem, z dodatnim saldem bilansu handlowego w wysokości 815,6 mln euro. Portugalia jest również największym na świecie eksporterem produktów przetworzonych, z 63%, co odpowiada 986,3 mln euro.

         

dąb korkowy o zachodzie słońca    torba korkowa z żółtym motywem

 

3 sugestie dotyczące obchodów Narodowego Dnia Korka i Dębu Korkowego

W Ogólnopolskim Korka i Dębu Korkowego nie brakuje okazji, by lepiej poznać ten gatunek oraz dowiedzieć się więcej o jego cechach i zaletach. Przedstawiamy tutaj trzy propozycje:

Odkryj największy dąb korkowy na świecie

W różnych częściach kraju rośnie kilka dębów korkowych które są pomnikami przyrody, drzew wyróżniających się spośród innych gatunków pod względem wielkości, konstrukcji, wieku, rzadkości, walorów historycznych lub krajobrazowych. Jednym z najbardziej godnych uwagi jest „drzewo swatające” lub inaczej „gwiżdżący dąb korkowy”. W 2018 roku ten niepowtarzalny dąb korkowy w wiosce Águas de Moura (Palmela) został wyróżniony Europejskim Drzewem Roku i został wpisany do Księgi Guinnessa jako „największy na świecie”. Ma 16,2 metra wysokości i porośnięty liśćmi z baldachimem o średnicy blisko 30 metrów.

 

dąb korkowy w muzeum korka w Portugalii    dąb korkowy w muzeum korka

 

Oprócz rozległego cienia i schronienia, które zapewnia ptakom, wyróżnia się jego wkład w produkcję korka: jest uważany za najbardziej produktywny dąb korkowy na świecie, dostarczając wystarczającą ilość korka do wyprodukowania 100 000 zatyczek.

Odwiedź Obserwatorium Dębu i Korka

Świętuj Dzień tego gatunku, który może żyć do 250 – 300 lat, odwiedzając Obserwatorium Dębu i Korka w Coruche. Zaprojektowany przez architekta Manuela Couceiro budynek nawiązuje do metafory dębu korkowego jako żywego elementu. Oprócz laboratoriów i warsztatów do badania dębów korkowych i korka, w budynku znajduje się również przestrzeń przeznaczona do gromadzenia informacji związanych z branżą korkową oraz audytorium.

Odkryj Planetę Korka

W Gaia w 2020 roku powstało nowe muzeum naturalne poświęcone korkowi. W ramach interaktywnego doświadczenia Planeta Korka zaprasza do odkrywania najróżniejszych zastosowań tego produktu od pradawnej eksploatacji dębu korkowego po najróżniejsze i awangardowe zastosowania, takie jak tradycyjne korki do wina lub zastosowania w przemyśle lotniczym.

https://wow.pt/museums/planet-cork/