Portugalskie Święto Dębu i Korka

24-04-2023

Narodowy Dzień Korka i Dębu Korkowego, obchodzony 1 czerwca, pojawia się w kalendarzu portugalskim, aby zaznaczyć zainteresowanie gatunkiem o wielkiej symbolice historycznej i wysokiej wartości środowiskowej, społecznej i gospodarczej.

Ceniony od starożytności za właściwości kory, dąb korkowy od tysięcy lat opisywał właściwości i zastosowania korka. Kilku uczonych identyfikuje ślady jego używania od Chin po Egipt, początkowo jako plomba do kontenerów, izolacja domów i pływająca boja do wędkowania. Grecki filozof Teofrast opisał już w swoich tekstach botanicznych, około 2200 lat temu, jak Quercus suber odróżniał się od innych gatunków: „okrągłe ogołocenie powoduje śmierć każdego drzewa (…). Ale być może dąb korkowy jest wyjątkiem. Ponieważ zyskuje więcej wigoru, jeśli usuniesz zewnętrzny korek…”

 

    

 

To długie użytkowanie przyniosło mu od najmłodszych lat status gatunku chronionego, który obecnie posiada . Na przykład król Wizygotów Alaryk II (485-507) ogłosił zbiór praw rzymskich obowiązujących na Półwyspie Iberyjskim, które obejmowały środki ochrony dębów korkowych .. Na terenie Portugalii jego ochrona rozpoczęła się prawdopodobnie w XIII wieku wraz z wydaniem przez króla D. Sancho I w 1209 roku zwyczajów i praw Castelo Rodrigo i Castelo Melhor, które określały grzywny dla każdego, kto niszczy dęby korkowe, zagrażając produkcji dębu korkowego, używanego w paszach dla zwierząt. 

Pod koniec XIII wieku, za panowania króla Dinisa, pojawiły się listy chroniące dąb korkowy i bezszypułkowy, zakazujące i karzące „palenie i masowe ścinanie owoców, bezprawne zbieranie zielonych gałęzi, a przede wszystkim nadmierne wycinanie”

 
   
 

Te i inne cechy były opisywane przez wieki, mnożąc zastosowania macierzystego drzewa korkowego , którego wartość rozciąga się na zastosowanie żołędzi i ekologiczne znaczenie Montado (jak w Portugalii określa się plantacje korka), systemu opracowanego przez człowieka i udoskonalonego przez stulecia w Portugalii, aby „poprawić wykorzystanie i rentowność ograniczonych zasobów w regionie charakteryzującym się śródziemnomorskim klimatem i ubogimi glebami”.

W XXI wieku (2011) Zgromadzenie Republiki wzmocniło symboliczny status dębu korkowego, ogłaszając go „narodowym drzewem Portugalii”. Status ten wynika między innymi z jego ważnej funkcji w ochronie gleb, uregulowaniu cyklu hydrologicznego, magazynowaniu węgla oraz m.in. jakości wody, czyli zapewnieniu podstawowych usług ekosystemowych .

Oprócz tysięcy miejsc pracy, które zapewnia, korek ma znaczną wagę w portugalskim eksporcie: ponad miliard euro w 2020 r. (a także w 2019 r.), według statystyk handlu międzynarodowego INE – Instituto Nacional de Statistic . APCOR podkreśla ten wkład– Associação Portuguesa da Cortiça, która szacuje ją na około 2% eksportu towarów portugalskich i 1,2% eksportu ogółem, z dodatnim saldem bilansu handlowego w wysokości 815,6 mln euro. Portugalia jest również największym na świecie eksporterem produktów przetworzonych, z 63%, co odpowiada 986,3 mln euro.

         

   

 

3 sugestie dotyczące obchodów Narodowego Dnia Korka i Dębu Korkowego

W Ogólnopolskim Korka i Dębu Korkowego nie brakuje okazji, by lepiej poznać ten gatunek oraz dowiedzieć się więcej o jego cechach i zaletach. Przedstawiamy tutaj trzy propozycje:

Odkryj największy dąb korkowy na świecie

W różnych częściach kraju rośnie kilka dębów korkowych które są pomnikami przyrody, drzew wyróżniających się spośród innych gatunków pod względem wielkości, konstrukcji, wieku, rzadkości, walorów historycznych lub krajobrazowych. Jednym z najbardziej godnych uwagi jest „drzewo swatające” lub inaczej „gwiżdżący dąb korkowy”. W 2018 roku ten niepowtarzalny dąb korkowy w wiosce Águas de Moura (Palmela) został wyróżniony Europejskim Drzewem Roku i został wpisany do Księgi Guinnessa jako „największy na świecie”. Ma 16,2 metra wysokości i porośnięty liśćmi z baldachimem o średnicy blisko 30 metrów.

 

    

 

Oprócz rozległego cienia i schronienia, które zapewnia ptakom, wyróżnia się jego wkład w produkcję korka: jest uważany za najbardziej produktywny dąb korkowy na świecie, dostarczając wystarczającą ilość korka do wyprodukowania 100 000 zatyczek.

Odwiedź Obserwatorium Dębu i Korka

Świętuj Dzień tego gatunku, który może żyć do 250 – 300 lat, odwiedzając Obserwatorium Dębu i Korka w Coruche. Zaprojektowany przez architekta Manuela Couceiro budynek nawiązuje do metafory dębu korkowego jako żywego elementu. Oprócz laboratoriów i warsztatów do badania dębów korkowych i korka, w budynku znajduje się również przestrzeń przeznaczona do gromadzenia informacji związanych z branżą korkową oraz audytorium.

Odkryj Planetę Korka

W Gaia w 2020 roku powstało nowe muzeum naturalne poświęcone korkowi. W ramach interaktywnego doświadczenia Planeta Korka zaprasza do odkrywania najróżniejszych zastosowań tego produktu od pradawnej eksploatacji dębu korkowego po najróżniejsze i awangardowe zastosowania, takie jak tradycyjne korki do wina lub zastosowania w przemyśle lotniczym.

https://wow.pt/museums/planet-cork/