Proszek i granulat korkowy – ekologiczne zastosowania

2

Proszek i granulat korkowy to główne produkty uboczne przemysłu korkowego, jednej z wiodących działalności gospodarczych w Portugalii i innych krajach śródziemnomorskich. Przewidywano wiele zastosowań tego produktu, od zatyczek korkowych po aglomeraty i brykiety do wykorzystania jako adsorbent w oczyszczaniu emisji gazowych, wód i ścieków.

Biomasa korkowa była używana w swojej pierwotnej postaci jako biosorbent metali ciężkich i olejów, a także jest prekursorem węgla aktywnego do usuwania powstających zanieczyszczeń organicznych w wodzie i lotnych związków organicznych w fazie gazowej.

 

    

 

Wykorzystanie korka do rozwiązywania problemów środowiskowych, a mianowicie wycieków ropy, jest pierwszym komercyjnym zastosowaniem potencjału korkowego sorbentu. Różnorodność surowców, które można wyprodukować lub wydobyć z korka, zwróciła uwagę wielu badaczy.

Skład chemiczny korka był badany od XVIII wieku (Conde i in., 1998), jednak pełna wiedza na temat właściwości chemicznych korka, a tym bardziej wszystkich jego potencjalnych zastosowań i przemian, nie jest jeszcze kompletna.

Ponadto od początku XXI wieku portugalski przemysł korkowy inwestuje w badania i rozwój: tylko w latach 2000-2002 zarejestrowano 35 patentów, podczas gdy w poprzedniej dekadzie zarejestrowano tylko 19.

 

    

 

Zgodnie z portugalskimi normami NP-114 i NP-273 proszek korkowy jest materiałem o wymiarach mniejszych niż 0,25 mm (Gil, 1997). Istnieją różne rodzaje proszku korkowego w zależności od pochodzenia: proszek do mielenia, z granulacji lub wstępnego mielenia; proszek do czyszczenia, bez zanieczyszczeń; proszek wykończeniowy z operacji cięcia i szlifowania; proszek wykończeniowy aglomerowanych płyt korkowych; proszek wykończeniowy z aglomerowanego korka i krążków; proszek izolacyjny do płyt korkowych (Gil et al., 1986).

Mieszanina tych proszków jest uważana za „płonący proszek”, ponieważ służy do zasilania kotłów ze względu na wysoką wartość opałową (Fernandes i in., 2010; Gil, 1997). Inne zastosowania obejmują zastosowanie jako wypełniacz, mieszany z klejami, do poprawy jakości korków, produkcja linoleum, zastosowanie w aglomeratach, brykietach, podłożach rolniczych, źródłach chemikaliów (ekstrakty)

Będąc materiałem przyjaznym dla środowiska i tanim, proszek korkowy może być również stosowany do wytwarzania węgli aktywnych o dużych powierzchniach właściwych, porównywalnych z dostępnymi w handlu węglem aktywnym, lub może być stosowany bezpośrednio do adsorpcji zanieczyszczeń, jako biosorbent. Jest również używany komercyjnie jako absorbent podczas wycieków ropy.