Sposoby wycinania korka

2

W przypadku układania płyt podłogowych lub mocowania korka jako okładziny ściennej zwykle nie można uniknąć cięcia. Bo panele korkowe mają określony rozmiar, podobnie jak ściany czy podłogi. Może się wówczas zdarzyć, że panele korkowe będą musiały zostać nieco przycięte z jednej strony, aby można było całkowicie zakryć obszar i nie pozostawić krawędzi.

 

    

 

Zanim rozpoczniesz proces cięcia potrzebne będą właściwe narzędzia. Należy pomyśleć o odpowiednich akcesoriach tnących. To, którego noża lub piły możesz tutaj użyć, zależy również od grubości odpowiednich arkuszy korka. Dlatego zalecane są następujące narzędzia tnące: nóż rzeźbiarski lub ostry nóż tnący do tapet, które nadają się do cienkich arkuszy korkowych. Jednak do tego konieczne jest wielokrotne cięcie, ważny jest tylko lekki nacisk na nóż, pozwala to na uzyskanie czystej krawędzi cięcia, aby arkusz korkowy nie łamał się na krawędzi.

 

    

 

Do grubszego korka można użyć wyrzynarki lub cienkich brzeszczotów do drewna. Piłując korek piłuj powoli i bez nacisku. Wcześniej musisz zacisnąć płytę korkową między dwoma zaciskami śrubowymi i zaznaczyć miejsce cięcia listwą aby krawędź cięcia była dokładna. Piła ręczna natomiast, nadaje się do paneli o średniej grubości. W tym przypadku również musisz zacisnąć płytę i powoli piłować. Jeśli chodzi o bardziej wyrafinowane metody korka, używane raczej do produkcji akcesoriów z korka w celach gospodarczych to należy wymienić dwa: cięcie laserowe i wycinanie maszyną CNC. To pierwsze widać na filmiku poniżej. Stosuje się go głownie przy produkcji podkładek korkowych

https://www.youtube.com/watch?v=Q-FiA-RGQEg

Natomiast cięcie CNC również nie mniej dokładne, używane przy korku o większych gabarytach można obejrzeć w tym video:

https://www.youtube.com/watch?v=JgrWMFLOvJQ