Wszystko, co zawsze chciałeś wiedzieć o korku

30-09-2020

Korek jest unikalnym materiałem pozyskiwanym z kory dębu korkowego i ma liczne zastosowania. Oczywiście najpierw przychodzi na myśl butelkowanie wina. Trudno sobie wyobrazić wino bez korka. Jednak nie jest to jedyne zastosowanie korka. Słyszałeś kiedyś o rolkach korkowych lub podłogach korkowych? Tak, to naprawdę niezwykły materiał.

Gdzie to wszystko sie zaczyna


Historia korka zaczyna się od kory dębu korkowego. Samodzielne zdobycie kory nie jest takie proste, ponieważ cały proces jest ściśle regulowany przez prawo. Oczywiście każdy chce tablicy korkowej, a nawet ścianki korkowej. Ale to nie jest takie proste. Dąb korkowy to wiecznie zielone drzewo, które ma około 150 do 200 lat. Najlepiej rośnie na terenach basenu Morza Śródziemnego, dlatego łatwo tam spotkać dąb korkowy - najczęściej spotykany w Portugalii, gdzie zajmuje aż 22% powierzchni całego kraju. To imponujące, prawda?

Proces pozyskiwania kory


Jeśli więc natkniesz się na dąb korkowy, nie możesz po prostu ściąć drzewa i oderwać kory. W zasadzie mogą to zrobić tylko wykwalifikowani i przeszkoleni ludzie, którzy raz na dziewięć lat mogą zdejmować drzewo z drzewa, głównie w okresie wegetacji, kiedy dąb korkowy bardzo szybko wyrasta z nowej kory. W trakcie tego procesu drzewo nie może zostać ścięte ani uszkodzone w żaden inny sposób. Nie chcesz niszczyć delikatnego ekosystemu tylko po to, aby mieć świetną tablicę korkową.

Zdejmowanie kory


Możesz się zastanawiać, jak to możliwe, że możesz zdobyć korę bez ścinania drzewa. Cóż, w rzeczywistości jest to jedyne drzewo, jakie ktoś spotkał, które nie musi być ścinane ze względu na korę, ponieważ rośnie w dwóch warstwach. Wewnętrzna jest żywa i stanowi podstawę nowej zewnętrznej warstwy kory, która chroni drzewo przed zmianami temperatury. Jeśli warstwa zewnętrzna obumrze, można ją oderwać specjalną siekierą, która nie uszkodzi samego drzewa.

Zebrany korek


Korek po ściągnięciu umieszcza się gdzieś pod wpływem powietrza, aby mógł poprawić swoją jakość i stać się jeszcze lepszy. Ten proces trwa kilka tygodni. Następnie plamy z kory gotuje się na parze, aby wszystkie niechciane soki, owady i inne zniknęły. Kora pozostaje czysta i gotowa do dalszej obróbki, dzięki wykonaniu dla Ciebie nowej ścianki korkowej, deski lub rolki korka.