Zielona ściana - cudowna moda na wertykalne ogrody

09-10-2020

Ogród wertykalny to technika uprawy roślin na pionowo zawieszonej płycie przy użyciu hydroponiki. Bardzo często takie panele są wykonane z korka ekspandowanego lub ścienno-technicznego. Te wyjątkowe konstrukcje mogą być wolnostojące lub montowane na ścianie. Ogrody wertykalne były używane od starożytnych cywilizacji. Wiele nowoczesnych ogrodów wertykalnych może przetrwać dziesięciolecia i dodać charakteru nowoczesnemu biznesowi.

Ogrody wertykalne to świetna alternatywa dla roślin doniczkowych w przestrzeni biurowej. Chociaż rośliny doniczkowe mają tę zaletę, że można je umieścić w dowolnym miejscu, mogą zajmować miejsce i wymagają wielu zabiegów konserwacyjnych. Jednak wertykalne ogrody wymagają do pielęgnacji tylko jednej dużej płyty, która zapewni bujny kolor w każdej pracy zawodowej lub w domu.

Ogrody wertykalne noszą wiele różnych nazw: żywe zielone ściany, żywe ściany i ściany z mchu, żeby wymienić tylko kilka. Jakkolwiek je nazwiesz, te pionowe struktury roślinne mogą być tak małe jak rama obrazu lub masywne jak arcydzieło o szerokości 60 stóp.


Pionowe ogrody czy zielone ściany?


Ogrody pionowe można umieścić w holach hotelowych, siedzibach firm, a nawet na małym dziedzińcu. Ogrody wertykalne nie tylko wyglądają imponująco, ale także sprawiają, że czujesz się bardziej komfortowo w otoczeniu, korzystając z naturalnych właściwości uspokajających natury.

Zielone ściany to nie tylko wspaniały element wystroju wnętrz, ale także naturalny przepływ powietrza do otoczenia.

Te ogrody mogą składać się z wielu różnych rodzajów roślin; Paprocie, Ficus repens, Pilea i Calathea to najpopularniejsze rodzaje roślin stosowanych w zielonych ścianach. Ogrody wertykalne są również bardzo wydajne przestrzennie i mogą wypełnić każdą pustą przestrzeń na ścianie.


Pionowe ogrody zewnętrzne


Wielu pracowników biurowych jest narażonych na działanie wielu szkodliwych chemikaliów w powietrzu, takich jak formaldehyd i tlenek węgla. Ogrody wertykalne działają jak naturalny system czystego powietrza, promując lepszą atmosferę do oddychania i ogólnie zdrowsze środowisko.

Rośliny pomagają również zmniejszyć zanieczyszczenie hałasem, co tworzy cichsze środowisko pracy dla mieszkańców budynków

Wiele budynków w kraju i na całym świecie ma na zewnątrz pionowe ogrody. Wiele ogrodów zewnętrznych zawiera mech, winorośl i inne rośliny, które są powszechnie używane w pionowych ogrodach zewnętrznych.

Pionowe ogrody zewnętrzne mają tę zaletę, że mają naturalne, bezpośrednie światło słoneczne, aby mogły się rozwijać.
Stanowią również doskonałą ochronę i izolację budynków przed zmianami temperatury, promieniowaniem UV i zacinającym deszczem. Latem używają procesu zwanego ewapotranspiracją, aby schłodzić powietrze wokół nich.